Menu

Historie, nie tylko kuchenne

Smak chleba, którym dzielimy się wspólnie, nie ma sobie równego... Antoine de Saint-Exupéry

Słońce na talerzu

pociechowo

Zimno, mokro.
Słońce chyba zakopało się pod ziemię.
Więc, co?
Zaprośmy na talerz trochę gorąca!

Składniki:ok. 2 kg dojrzałych pomidorów (bez skórki)
3 ząbki czosnku, rozgniecione, 1 1/4 łyżeczki soli morskiej lub himalajskiej, świeżo zmielony pieprz do smaku, 1 łyżeczka oliwy z oliwek, 1 łyżeczka słodkiej papryki, 1 duża cebula, 1 szklanka bulionu warzywnego lub wody, olej z borowików lub inny wybrany, tymianek do dekoracji.

Rozgrzej piekarnik do 180 stopni C. Na blaszcze ułóż pomidory, pokrojone w duże cząstki grubszą warstwą (bez skórki) do dołu, na przygotowanym papierze do pieczenia. Posyp równomiernie zmiażdżonym czosnkiem, 1 łyżeczką drobno mielonej soli morskiej i pieprzem. Piecz pomidory w piekarniku, aż będą miękkie, ale nadal zachowują swój kształt, około 30-35 minut.

W dużym, ciężkim rondlu na średnim ogniu, rozgrzać oliwę. Dodaj cebulę i smaż aż będzie przezroczysta, około 3 min. Zmniejsz ogień i gotuj, aż cebula wypuści swoje soki, około 8 minut. Wymieszaj z papryką. Zwiększ ogień i dodaj pieczone pomidory wraz z sokami, wlej wywar warzywny. Gotuj około 25 minut. Zmiuksuj na krem.
Na talerzach, po ich wypełnieniu, w centrum umieść kilka pieczonych pomidorów, skrop olejem z borowików, udekoruj tymiankiem i... Grzej się!

SMACZNEGO!!!

zupa

© Historie, nie tylko kuchenne
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci